resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview

Download and customize this and 500+ other business templates

Start here ⬇️

Voila! You can now download this Spreadsheet

Download

Explainer

Preview

مقدمه

در فرآیندهای تجاری مختلف مانند توسعه محصول، زنجیره تامین، عملیات و مالی - اعداد و داده ها تصمیمات حیاتی را هدایت می کنند. با این حال، اعداد مستقل گاهی اوقات می تواند سخت باشد برای درک. اینجاست که قدرت ابزارهای بصری مانند نمودارها به کار می رود. با الگوی Ultimate Charts (Part 5) صفحه گسترده ما، ما داده های پیچیده را به داستان های بصری قابل فهم تبدیل می کنیم. این الگو ده نمودار پویا و قابل سفارشی را ارائه می دهد، که برای وظایف تحلیلی متفاوت سازگار شده است. آنها به چهار دسته اصلی تقسیم شده اند: نمودارهای پیشرفت، زمانبندی، توزیع و آماری. هر یک نقش خاصی دارد، چه در ردیابی روندها، خارج از محدوده ها، یا تجزیه و تحلیل توزیع داده های پیچیده.

در این مقاله، شما یاد خواهید گرفت:

  • چگونه این نمودارها را برای بازتاب دقیق داده های خود سفارشی کنید؛
  • چگونه تفسیر کنید و بینش ها را استخراج کنید؛
  • و فیلترهای کلیدی که ما به الگوی خود اضافه کرده ایم برای هر نمودار برای ساده سازی کار شما.

و قبل از اینکه به الگوی ما بپردازیم، که می توانید آن را دانلود کنید - لطفا به یاد داشته باشید که هر چیزی در آبی داده ای است که می توانید ویرایش و جایگزین داده های خود کنید. متن سیاه فرمول هایی را نشان می دهد که نباید تغییر کنند.

Download and customize this and 500+ other business templates

Start here ⬇️

Voila! You can now download this Spreadsheet

Download

الگو

نمودارهای پیشرفت

نمودار واقعی در مقابل هدف

نمودار "واقعی در مقابل هدفنمودار هدف " توسط کسب و کارهایی که نیاز به بینش مقایسه ای بین دستاوردهای زمان واقعی و اهداف از پیش تعیین شده دارند، مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال، می تواند دو معیار حیاتی را پیگیری کند: 'بودجه' و 'پیش بینی'. در بخش های خرده فروشی، به عنوان مثال، نمودار فروش واقعی را در مقابل ارقام پیش بینی شده در سراسر شعب یا مناطق مختلف اندازه گیری می کند. در تولید، اغلب برای مقایسه خروجی های تولید واقعی با مقادیر پیش بینی شده استفاده می شود.

نوارهای آبی نمایانگر ارقام فروش واقعی هستند، در حالی که خطوط زرد و آبی مقادیر بودجه و پیش بینی شده را به تصویر می کشند. کسب و کارها می توانند به سرعت تشخیص دهند که کدام مناطق یا بخش ها از اهداف خود عملکرد بهتر یا کمتری دارند، و این امر تصمیم گیری های آگاهانه تر را تسهیل می کند. این نمودار در سناریوهای متنوع کسب و کار ادغام می شود، از جمله نظارت بر عملکرد کارمندان در HR تا ردیابی رضایت مشتری در صنعت خدمات.

resource image

نمودار Gauge

نمودار Gauge یک ابزار تجزیه و تحلیل بصری است که طراحی شده است تا یک نمای کلی فوری از عملکرد در مقابل معیارهای تعیین شده ارائه دهد. با ظاهری شبیه به سرعت سنج، این نمودار به کسب و کارها یک بررسی بصری از عملکرد را می دهد. این برای معیارهای شرکتی که یک مقدار تک یا درصدی در یک محدوده معین را نشان می دهد، بسیار مناسب است، مانند دستاوردهای فروش فصلی. این در موقعیت هایی که هدف واضحی وجود دارد، بسیار موثر است و نشان می دهد چقدر یک مقدار به یک معیار نزدیک است.

برای مثال، تیم‌های فروش از آن برای نمایش درآمد ماهانه نسبت به اهداف تعیین شده استفاده می‌کنند. اشاره به سبز نشان می‌دهد که تیم یا در مسیر است یا انتظارات را برتری می‌دهد، در حالی که یک سوژه به سمت قرمز نشان می‌دهد که فضایی برای بهبود وجود دارد. به طور مشابه، در پشتیبانی مشتری، نمودار Gauge می‌تواند رتبه‌بندی رضایت مشتری را نشان دهد. پس از یک دور از بازخورد مشتری، نموداری که به سمت سبز می‌لرزد، نشان‌دهنده تجربه مثبت مشتری است.

resource image
resource image
resource image

در پیاده‌سازی ما از نمودار Gauge، شما می‌توانید دسته‌بندی‌ها را تعریف کنید و برای هر یک از آن‌ها gauge را مشاهده کنید. نمایش "مجموع ارزش" برای مقایسه عملکرد یک دسته نسبت به دیگران استفاده می‌شود، در حالی که "هدف" برای مقایسه عملکرد نسبت به یک هدف خاص استفاده می‌شود. در قالب ما، شما همچنین می‌توانید یک نام سفارشی به هر بخش gauge بدهید و درصد gauge را که باید شامل این بخش باشد را مشخص کنید.

نمودارهای زمان‌بندی

نمودار روند

نمودار "روند" الگوها و نوسانات طولانی مدت در داده‌های شما را نمایش می‌دهد. معمولاً در بخش‌هایی که نیاز به نظارت مداوم بر متریک‌های مبتنی بر زمان است استفاده می‌شود. چه شما بخواهید فروش، بازخورد مشتری یا سطوح موجودی را نظارت کنید، برخی از بینش‌ها فقط با مشاهده تغییر این اعداد در طول زمان ارائه می‌شوند.برای مثال، در خرده فروشی، می تواند مسیر فروش را در دوره های سه ماهه نشان دهد، نقاط اوج یا کاهش را مشخص کند. به طور مشابه، در عملیات، می تواند سطوح موجودی را در طول زمان نقشه برداری کند، کمک به مدیران برای پیش بینی نیازهای مجدد به سهام یا شناسایی فراوانی. در اصل، هر جا که نیاز به درک چگونگی تکامل یک معیار در طول زمان وجود دارد، نمودار روند با استفاده از یک خط مداوم تصویرسازی ساده ای فراهم می کند.

resource image

با ردیابی خط، می توان فصل های عملکرد بالا را شناسایی کرد، گلوگاه های بالقوه را شناخت و برنامه ریزی مناسب انجام داد. در همین حال، خط نقطه ای یک نگاهی به روندهای آینده بالقوه بر اساس داده های حاضر می اندازد. الگوی ما شامل یک فیلتر تاریخ است، که می توانید خط روند را در یک زیر مجموعه از داده های خود مشاهده کنید. به این ترتیب، می توانید خط روند را برای یک پنجره 30 روزه، 60 روزه یا 90 روزه یا هر بازه زمانی سفارشی که تعریف می کنید ببینید.

نمودار تغییرات

نمودار 'تغییرات' برای تشخیص تغییرات کوتاه مدت در معیارها استفاده می شود، تاکید بر تغییرات ماه به ماه. به جای نقاشی یک تصویر بلند مدت گسترده مانند نمودار روند، نمودار تغییرات بر تغییرات ماهانه تمرکز می کند، درصد دقیق تفاوت بین ماه های متوالی را ارائه می دهد.

resource image

این دیدگاه دوگانه درکی از جزئیات داده ها را دارد که ممکن است در تصویرسازی های ساده تر از دست برود.نمودار تغییرات نشان می‌دهد که درصد تغییرات فروش در آن ماه نسبت به ماه قبل چقدر بوده است.

resource image

با شناسایی چنین نوسانات کوتاه مدتی، کسب و کارها می‌توانند تأثیر فوری تصمیمات خود را ارزیابی کنند. هر نوار ماهانه ارقام را نشان می‌دهد، در حالی که نشانگرهای درصدی رشد یا کاهش ماه به ماه را نشان می‌دهند.

نمودار کنترل

نمودار 'کنترل' برای نظارت بر ثبات یک فرآیند بسیار اساسی است. این نمودار نقاط داده با محدوده‌های کنترل تعیین شده را نقشه می‌کشد، تأکید بر پیوستگی و پیش‌بینی‌پذیری. با پرچم زدن ناهنجاری‌هایی که از این محدوده‌ها فراتر می‌روند، نمودار به ضمانت اینکه فرآیندها پیوسته باقی می‌مانند کمک می‌کند، سازمان‌ها را قادر می‌سازد که به صورت پیشگیرانه کیفیت را مدیریت و بهبود ببخشند.

این برای صنایعی که حتی انحرافات جزئی می‌تواند عواقب مهمی داشته باشد و به دنبال عالی بودن عملیات هستند، بسیار مؤثر است. در واقع، این به عنوان یک سیستم هشدار زودهنگام عمل می‌کند که سازمان‌ها می‌توانند در آن انحرافات فرآیند را قبل از اینکه به مسائل یا عیوب بزرگتری تبدیل شوند، تشخیص دهند و به آن‌ها رسیدگی کنند.

resource image

خط زرد مرکزی میانگین نقاط داده را نشان می‌دهد، به عنوان یک معیار برای درک عملکرد عمومی عمل می‌کند. خطوط سبز و قرمز، از سوی دیگر، محدوده‌های کنترل بالا و پایین را نشان می‌دهند. هر نقطه داده‌ای که از آن‌ها فراتر برود، نشان‌دهنده تغییر غیرعادی است که ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد.قالب ما شامل یک فیلتر تاریخ است که برای انتخاب دوره ای که می خواهید تحلیل کنید استفاده می شود. علاوه بر این، تمام محدوده های کنترل به صورت خودکار محاسبه و بر اساس محدوده وارد شده به روز می شوند.

نمودارهای توزیع

نمودار آبشاری

نمودار 'آبشاری' بر تأثیر تجمعی نقاط داده متوالی تمرکز دارد، جزئیاتی در مورد چگونگی تأثیر مقادیر اولیه توسط تغییرات مثبت یا منفی بعدی را نشان می دهد. این نمودار برای کسب و کارهایی که نیاز به نمایش مختصر و مفید از رویدادها در طول زمان دارند، با تأکید بر تغییرات افزایشی به سوی یک نتیجه، ضروری است.

resource image
resource image

با توجه به مقدار اولیه، هر نوار یک تغییر افزایشی را نشان می دهد - سبز برای رشد و قرمز برای کاهش. در سمت راست نمودار می توانید مقدار نهایی، تجمع تمام تغییرات را ببینید. به عنوان مثال، در مدیریت موجودی خرده فروشی، نمودار آبشاری تأثیر متوالی ورودی و خروجی محصولات را نشان می دهد. با شروع از تعداد اولیه ماه، نمودار افزودنی ها از تحویل های تامین کننده به عنوان نوارهای سبز و کاهش ها از فروش یا خسارت ها به عنوان نوارهای قرمز را نشان می دهد. در پایان ماه، نمودار یک حساب واضح از تغییرات موجودی ارائه می دهد، کمک به تصمیمات دقیق تجدید موجودی.

نمودار هیستوگرام

"هیستوگرام" برای درک توزیع متغیرها با تقسیم داده ها به سطل ها یا "bins" استفاده می شود، سپس تعداد وقوع ها در هر سطل را نمایش می دهد. برای مثال، سازندگان ممکن است از هیستوگرام ها برای درک عمر باتری ها استفاده کنند، تعیین مدت زمان متداول قبل از نیاز به تعویض آنها.

resource image

به طور مشابه، کسب و کارهای تجارت الکترونیک می توانند توزیع مقادیر خرید مشتریان را تحلیل کنند، کمک به تعریف استراتژی های قیمت گذاری یا آستانه های پیشنهاد منحصر به فرد. در اصل، هیستوگرام منحنی توزیع یک وقوع است. در قالب ما، امکان استفاده از یک فیلتر برای دسته بندی بیشتر نمای هیستوگرام وجود دارد. شما می توانید با یک کلیک ویژگی های مختلف را تحلیل کنید، یا اندازه سطلی که ترجیح می دهید را تغییر دهید - به این ترتیب می توانید توزیع خود را با جزئیات بیشتری ببینید.

نمودار تقویم

نمودار "تقویم" نمایش مختصر و مفیدی از توزیع وظایف در طول یک ماه ارائه می دهد. با انتخاب یک ماه خاص، امکان مشاهده فوری توزیع وظایف انجام شده در مقابل وظایف در انتظار وجود دارد. این نمودار الگوهای بهره وری را برجسته می کند - علائم سبز روزهایی را نشان می دهد که وظایف انجام شده اند. از طرف دیگر، علائم قرمز روزهایی هستند که اهداف تعیین شده به دست نیامده اند، نشان دهنده چالش های احتمالی یا مناطقی که ممکن است نیاز به مداخله داشته باشند. نقاط خاکستری روزهایی را نشان می دهند که هیچ وظیفه ای در آنها فهرست نشده است.

resource image
resource image

برای مثال، بیایید بگوییم شما مدیر عملیات یک کارخانه هستید و باید مطمئن شوید که یک ماشین هر روز تمیز می شود. در بخش داده ها، شما می توانید روزهایی که باید ماشین تمیز شود را فهرست کنید و تیم شما می تواند علامت بزند که آیا ماشین را تمیز کرده اند یا خیر. با نگاهی به "نمودار تقویم"، به عنوان یک مدیر، شما می توانید بفهمید که کدام روزها ماشین تمیز نشده است - در مقابل تلاش برای تجزیه و تحلیل داده های خود ردیف به ردیف.

نمودارهای آماری

نمودار پراکندگی

نمودار 'پراکندگی' کمک می کند تا نشان دهد چگونه یک متغیر ممکن است بر دیگری تأثیر بگذارد. یک شرکت ممکن است بخواهد بفهمد آیا بین کیفیت محصول و فروش رابطه ای وجود دارد یا شاید در مورد رابطه بین زمان اختصاص داده شده به یک کار و نتیجه نهایی آن کنجکاو باشد. این نمودار هر نقطه داده را نقشه برداری می کند، الگوها، خوشه ها، یا حتی نقاط خارج از محدوده را فوراً آشکار می کند. برای رمزگشایی الگوها، به دنبال روندهایی در گروه بندی نقاط باشید:

  • یک روند صعودی نشان دهنده رابطه مثبت است: همانطور که یک متغیر افزایش می یابد، دیگری نیز افزایش می یابد.
  • یک روند نزولی نشان دهنده رابطه منفی است
  • خوشه های فشرده نشان دهنده وقایع مشترک یا متداول هستند.
  • نقاط خارج از محدوده نقاطی هستند که از خوشه عمومی جدا هستند.آنها موارد غیرمعمول یا استثناها را نشان می‌دهند و اغلب می‌توانند نقاطی از علاقه یا بررسی باشند.
resource image

با این حال، اگر نقاط بدون الگوی واضح پراکنده شوند، این نشان می‌دهد که هیچ ارتباط قوی بین دو متغیر وجود ندارد. همچنین، اگر دو متغیر همبستگی داشته باشند، تشخیص دادن علت این همبستگی سخت است. اگر با این نمودار آشنایی ندارید، لطفاً در اینترنت "همبستگی در مقابل علت و معلول" را جستجو کنید.

نمودار جعبه و سیخ

نمودار 'جعبه و سیخ'، که معمولاً 'نمودار جعبه' نامیده می‌شود، یک نمایش گرافیکی است که یک نگاه سریع از توزیع داده‌ها را فراهم می‌کند. این نمودار زمانی کاربردی است که می‌خواهید نقاط پرت را شناسایی کنید، تقارن داده‌ها را تعیین کنید یا احساسی از انتشار داده‌ها بگیرید. این الگو به شما امکان می‌دهد تا مقادیر را در کل مجموعه داده بررسی کنید یا متغیرهای خاص را جدا کنید تا رفتار منحصر به فرد آنها را مشاهده کنید.

resource image

اینجا چگونگی خواندن هر جعبه است: قسمت مرکزی نمودار یک مستطیل است، که اغلب 'جعبه' نامیده می‌شود، که شامل 50٪ میانی از مقادیر مجموعه داده است. به عبارت دیگر، نیمی از تمام نقاط داده در این جعبه قرار دارند. در داخل آن، خطی وجود دارد که جعبه را به دو قسمت تقسیم می‌کند. این خط میانه را نشان می‌دهد و دقیقاً در میانه تمام نقاط داده قرار دارد. بنابراین، وقتی به این خط نگاه می‌کنید، مقداری را می‌بینید که نیمی از نقاط داده بالاتر از آن و دیگران پایین‌تر از آن هستند. لبه‌های بالا و پایین جعبه 'مفصل' نامیده می‌شوند.میله بالایی نمایانگر درصدیل 75 (Q3) است و میله پایینی نمایانگر درصدیل 25 (Q1) است. این دو به طور مشترک، محدوده ای از این نیمه مرکزی داده ها را چارچوب می کنند.

فاصله بین این میله ها (Q3 - Q1) به عنوان محدوده بین درصدیل شناخته می شود که، همانطور که توضیح داده شد، محدوده 50% مرکزی داده ها را نشان می دهد. دو خط از جعبه به بیرون کشیده می شوند، 'سیبیل ها'. این سیبیل ها تا کوچکترین و بزرگترین مقادیر داده در یک محدوده محاسبه شده کشیده می شوند. هر نقطه داده ای که فراتر از این سیبیل ها باشد، معمولاً به عنوان خارج از محدوده در نظر گرفته می شود، به این معنی که غیرمعمول هستند. اگر با هیستوگرام آشنا هستید، تصور کنید اگر هر جعبه با سیبیل های خود یک توزیع منفرد را نمایان می کرد. هر نوار یک هیستوگرام با فقط چهار سطل است که 25٪، 50٪، 75٪ و 100٪ را نمایش می دهد. قالب نمودار جعبه ما همچنین یک فیلتر برای تقسیم بندی داده ها بر اساس هر دسته ای در مجموعه داده دارد.

نتیجه گیری

امیدواریم از قالب Ultimate Charts (Part 5) ما لذت برده باشید و این نمودارها در نهایت بتوانند به شما کمک کنند تا ساعت های کاری را صرفه جویی کنید. اگر در صنعت کار می کنید و متوجه شدید که ما برخی از نمودارهای ضروری را از دست داده ایم، لطفا به ما اطلاع دهید تا آن را به نسخه بعدی این قالب اضافه کنیم.

Download and customize this and 500+ other business templates

Start here ⬇️

Voila! You can now download this Spreadsheet

Download