resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview

Explainer

Preview

خلاصه

آیا می دانستید مدل 3 یکی از بزرگترین خطرات تسلا بود؟ مدیریت ریسک (بخش 2) اسلاید ما نشان می دهد که شرکت های بزرگ فناوری چه تکنیک هایی را برای کاهش خطرات و شناسایی فرصت های جدید استفاده می کنند. ما ابزارهای مدیریت خطر برتر را از بزرگترین شرکت های مشاوره مانند McKinsey، Bain و BCG که به شرکت هایی مانند Google، Amazon و Apple مشاوره می دهند برای جلوگیری از شکست، مرور خواهیم کرد. شما همچنین مثال های واقعی از چگونگی انجام مدیریت خطر توسط این شرکت ها را خواهید خواند تا در جایی که رقبایشان شکست می خورند، موفق شوند.

stars icon Ask AI
info icon

نتیجه

با این توضیح، شما خواهید خواند که چگونه بسیاری از شرکت هایی که می شناسید در واقع در لبه شکست بودند. ما ابزارها و تکنیک هایی را که آنها برای جلوگیری از فاجعه و مدیریت خطرات خود استفاده می کنند، توضیح خواهیم داد. اشتهای خطر، دسته بندی، تجزیه و تحلیل و برنامه های کاهش خطر فقط برخی از تکنیک هایی هستند که شما با آنها خواهید رفت. شما می توانید این چارچوب را برای تغییر و جایگزینی با داده های خود دانلود کنید تا برای نیازهای خود سفارشی سازی کنید، زیرا این ابزارها می توانند در زندگی شخصی شما یا تصمیماتی که کسب و کار شما باید بگیرد، اعمال شوند.

stars icon Ask AI
info icon

برجسته های ابزار

دسته بندی خطر

در سال 2015، زنجیره رستوران Chipotle با یک سلسله از شیوع های E-Coli روبرو شد که باعث کاهش 95٪ سود آنها در سال بعد شد. در کل، شرکت حدود 8 میلیارد دلار ارزش سهامداران را از دست داد و مجبور شد 25 میلیون دلار جریمه دولتی بپردازد. چرا این اتفاق افتاد؟ Chipotle کافی نبود تا خطر را مدیریت کند وقتی به یک سیستم مدیریت فروشنده متمرکز سوئیچ کرد. این باعث شد زنجیره رستوران به عفونت های E-Coli از مکان های فردی که محصولات خود را به طور نادرست آماده می کردند، باز شود.

stars icon Ask AI
info icon

برای جلوگیری از مشکلات مانند این، ابتدا تهدیدات بالقوه را به خطرات داخلی یا خارجی تقسیم کنید. برای خطرات داخلی، آنها را به استراتژیک، عملیاتی یا مالی تقسیم کنید. (اسلاید 3) از آنجا، آنها را به سطل های جداگانه تقسیم کنید: محصول یا طراحی، تولید، سیستم ها و نرم افزار، و غیره. هر دسته خطر باید به طور مستقل مدیریت شود. (اسلاید 5)

stars icon Ask AI
info icon

در مورد Chipotle، شرکت زنجیره تامین خود را تجزیه و تحلیل کرد، خطرات خود را دسته بندی کرد و مدل های جدید پیشگیری از خطر را برای سازگاری ایجاد کرد. توسط یک تیم ایمنی غذایی متعهد، Chipotle با تامین کنندگان همکاری کرد تا استانداردهای ایمنی غذایی سختگیرانه را قبل از رسیدن مواد اولیه به رستوران های آن اجرا کند. شرکت همچنین ایمنی غذا را به عنوان یک معیار عملکرد برای پاداش های فصلی تشویق کرد و فرهنگ مدیریت خطر را ایجاد کرد.

stars icon Ask AI
info icon
resource image

ثبت خطر

دانستن خطرات شما فقط آغاز است. برای برنامه ریزی پاسخ خود، شما به یک استراتژی پاسخ خطر قوی نیاز دارید. به عنوان مثال، بزرگترین تهدید خارجی اپل از فناوری های نوظهور ناشی می شود که برای شرکت های جدید ورود به بازار جهانی را آسان تر می کند. در سال 2011، اپل 72 میلیون آیفون فروخت.حتی در این حال، جدیدترین مدل آن در آن زمان، آیفون 4، در مقابل بهترین گوشی هوشمند فروشی آن سال، گلکسی S2 که تازه توسط سامسونگ راه اندازی شده بود، در رتبه چهارم قرار گرفت. احتمال این تهدید همچنان بالا بوده است زیرا هواوی و گوگل نیز رقبای خود را برای آیفون راه اندازی کرده اند. تاثیر این رقبای کم هزینه نیز به همان اندازه بالاست، زیرا آیفون بیش از نیمی از کل فروش اپل را تشکیل می دهد.

stars icon Ask AI
info icon

خطراتی که تازه شناسایی کرده اید را در یک جدول ثبت خطر همراه با فرآیندهای مدیریت آنها ثبت کنید. ثبت خطرات معمولا شامل نوع خطر، احتمال وقوع آن و تاثیر آن، و همچنین پاسخ مناسب و مالکیت پاسخ است.(اسلاید 9)

پس اپل چگونه به تهدیدات اصلی خود پاسخ داد؟ یکی از پاسخ های خطر انتقال کارخانه تولید به چین برای کاهش هزینه های عملیاتی بود. در حالی که آیفون چهارمین گوشی هوشمند پرفروش در سال 2011 بود، در سال 2021، چهار گوشی هوشمند پرفروش از مدل های آیفون هستند. و در حالی که اپل در مسیر فروش حدود 250 میلیون آیفون در این سال است، شرکت بیشتر به خدمات تنوع بخشیده است تا وابستگی و خطر خود را از محصولات کاهش دهد. در حالی که خدمات اپل قبلا شامل اپ استور، آیتونز و آیکلود بود، امروزه اپل پی، ردیاب های فیتنس، پخش تلویزیونی و یک بسته خدمات کامل به نام اپل وان را ارائه می دهد.

stars icon Ask AI
info icon
resource image

اشتهای خطر

خطرات بخش طبیعی از کسب و کار هستند، اما چگونه می دانید چقدر خطر می توانید تحمل کنید؟ نتفلیکس اشتهای بزرگی برای خطر داشت زیرا از سال 2013 مقادیر زیادی بدهی برای ساخت کتابخانه محتوای خود انباشته بود. تا زمانی که پایه مشترکین آن هنوز در حال رشد بود، می توانست این اشتها را تحمل کند. در این مورد، اشتهای شرکت برای خطر مترادف با پتانسیل رشد آن بود.

stars icon Ask AI
info icon

اشتهای خطر کلی خطری است که یک شرکت می تواند در یک پورتفولیوی تجمعی از خطرات تحمل کند. شما می توانید از یک جدول اشتهای خطر برای محاسبه اینکه خطرات بالقوه در کجای محدوده اشتهای خطر شما قرار می گیرند، استفاده کنید. کافی است امتیاز تاثیر خطر را در احتمال وقوع آن ضرب کنید، سپس تأیید کنید که خارج از محدوده اشتهای خطر شما قرار نمی گیرد.(اسلاید 11)

stars icon Ask AI
info icon

در مورد نتفلیکس، به دلیل کاهش توانایی شرکت در جذب مشترکین جدید از برنامه های اصلی، کمتر بدهی بر عهده گرفته و سریال های اصلی خود را با سرعت بیشتری لغو کرده است. با این حال، از آنجا که پخش بازی های ویدئویی نمایانگر یک حوزه رشد جدید است، می تواند برخی از خطرات جدید را بر عهده بگیرد و سرمایه گذاری های جدیدی در بخش بازی ها انجام دهد تا مشترکین جدید را جذب کند.

stars icon Ask AI
info icon
resource image

برنامه مدیریت خطر

چگونه می توانید از خطر آینده جلوگیری کنید؟ اپل استراتژی جالبی دارد: سرمایه گذاران بزرگی مانند کارل ایکان اپل را به خاطر داشتن مقدار زیادی پول نقد مورد انتقاد قرار داده اند.آنها مدعی شده اند که اپل باید از طریق خرید سهام بیشتر پرداخت کند و ارزش بیشتری برای سهامداران فراهم کند. اما پول نقد اپل در واقع بخشی از طرح مدیریت ریسک آن است.

stars icon Ask AI
info icon

یک طرح مدیریت ریسک یک طرح عمیق تر برای جلوگیری از ریسک های آینده است. ریسک ها بر اساس نتیجه و طرح های موجود درمان ریسک مرتب می شوند. این طرح ها بر اساس سطح کیفیت آنها امتیاز می گیرند و اقدامات جدید درمان ریسک پیشنهاد می شوند کنار منابع اضافی و تاریخ هدف اجرا.(اسلاید 20)

در مورد اپل، با تهدید مالیات حداقل جهانی که بر سر دفتر مرکزی آن در ایرلند معلق است و نگرانی های ژئوپلیتیک درباره کارخانجات آن در چین، گزینه های درمان ریسک اپل در سال 2020 به خاطر پول نقد در دسترس آن، بهتر قرار دارد. این شرکت اکنون می تواند تولید خود را منتقل کند، دفاتر مرکزی از راه دور جدید بسازد، در R&D مشارکت کند یا به دلیل این استراتژی کاهش ریسک، خریدهای سریع انجام دهد.

stars icon Ask AI
info icon
resource image

دوری از ریسک

پس تنها کاری که باید برای کاهش ریسک ها انجام دهید این است که از آنها دوری کنید، درست است؟ لزوما...

امتیازات اعتباری یک نمونه عالی از "دوری از ریسک" در عمل است. برای سال ها، بانک ها از امتیازات اعتباری برای رتبه بندی مشتریان بالقوه به عنوان ریسک پایین، بالا یا متوسط استفاده کردند و این به آنها کمک کرد تا از اعطای وام هایی که آنها معتقد بودند "ریسک بالا" دارند، دوری کنند. صنعت بانکداری برزیل به سودآوری برای بانک های سنتی آن و عدم قابل استفاده بودن برای جمعیت محلی آن معروف است، جایی که بیشتر مردم برای پرداخت قبوض خود از وام استفاده می کنند تا خرید خانه، با نرخ های بهره 120-270% اضافه شده. این بانک های سنتی در دوری از ریسک عالی بودند.

stars icon Ask AI
info icon

به طور مشابه، شرکت ها می توانند پس از شناسایی یک ریسک به دوری از ریسک روی آورند و تصمیم بگیرند که نمی خواهند به هیچ جاده ای بروند که ممکن است به آن ریسک بیانجامد. اما دوری از ریسک هم همراه با ضرر خود را دارد: از دست دادن فرصت.(اسلاید 21)

شرکت فینتک NuBank جمعیت زیربانکی "ریسک بالا" برزیل را فرصتی بزرگ دید که بانک های سنتی برزیل از آن دوری کرده بودند. این شرکت در سال 2013 توسط کسی که حتی پرتغالی صحبت نمی کرد و درباره بانکداری بسیار کم می دانست، تاسیس شد. تا سال 2016، Nubank 1.3 میلیون مشتری جذب کرد و پنج سال بعد، بیش از 40 میلیون مشتری در سراسر آمریکای لاتین داشت و اکنون بزرگترین بانک فقط دیجیتال در جهان است.

stars icon Ask AI
info icon

حالا فینتک ها در سراسر جهان در حال بهره برداری از فرصت های بزرگ با زیربانکی ها هستند تا به این مشتریان "ریسک بالا" کمک کنند تا با پرداخت های حساب جاری یا خدمات بخر الان بپرداز بعد امتیازات اعتباری بسازند. در سال 2021، پردازنده پرداخت Square فقط خریدار بزرگ خرید الان پرداخت بعد Afterpay برای 29 میلیارد دلار شد - هزینه خرید بزرگی و فرصت های این خدمات مالی دیجیتال را نشان می دهد.

stars icon Ask AI
info icon

بانک‌های سنتی در سراسر دنیا که از این خطرات دوری کردند، اکنون خطر از دست دادن را تجربه می‌کنند و اگر به این روند تطبیق یا اقتنا یافته نکنند، احتمال دارد کاملاً از بین بروند.

resource image

برنامه کاهش خطر

بهترین درمان برای خطرات اجتناب از خطر چیست؟ اگر نمی‌توانید آن‌ها را شکست دهید، به آن‌ها بپیوندید...

از زمان تأسیس تسلا در سال 2003، این شرکت پر از خطرات بود. با این حال، این شرکت برای ساخت یک بازار کاملاً جدید که وجود نداشت، خطر را پذیرفت. وقتی تسلا پروژه مدل 3 را در دست گرفت، با بزرگترین خطر خود به دلیل مقدار تولید بسیار زیادی که مواجه بود، روبرو شد. در پاسخ، تسلا خطر را پذیرفت، یک خط مونتاژ جدید ساخت، مرکز بدنه خود را تقویت کرد و الزامات بهره‌وری بیشتری را برای افزایش ظرفیت تولید اعمال کرد. حالا، هر سازنده دیگری خطر را پذیرفته است و برنامه‌هایی برای تغییر به خودروهای الکتریکی دارد. بنابراین تسلا مشکل جدیدی دارد... باید در بازاری که اساساً خود آن را ایجاد کرده است، رقابت کند.

stars icon Ask AI
info icon

یک برنامه کاهش خطر قوی می‌تواند به شما کمک کند تا با چالش‌های جدیدی که پیش می‌آیند، مواجه شوید. یک تصویرسازی ساده کمک می‌کند تا خطرات کلیدی را با یک بررسی مختصر به ذینفعان داخلی و خارجی ارائه دهید که برنامه کاهش خطر شما در برابر هر خطر چه خواهد بود.(اسلاید 20)

برای مثال، با وجود همه این رقبای جدید، تسلا اکنون باید به ذینفعان خود ثابت کند که یک برنامه کاهش خطر قوی دارد. بخشی از برنامه کاهش خطر تسلا سرمایه‌گذاری در مواد خام مورد نیاز برای تولید انبوه EV است. در سال 2020، تسلا یک قرارداد جدید با غول معدنی Glencore برای تأمین تامین نیکل و کبالت خود در سال‌های آینده امضا کرد. اما رقبای تسلا Stellantis و Renault اکنون همین کار را با لیتیوم انجام می‌دهند. پس تسلا چگونه می‌تواند خطرات را کاهش دهد؟ بازیافت باتری لیتیوم. در حالی که تسلا برای سال‌ها از بازیافت‌کنندگان لیتیوم طرف سوم استفاده کرد، شرکت در برنامه‌های خود برای بازیافت حدود 92 درصد مواد سلول باتری با فرآیند منحصر به فرد خود سرمایه‌گذاری کرد.

stars icon Ask AI
info icon

بدون توجه به زاویه‌ای که انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که مدیریت خطر یک فرآیند مداوم است. برای ابزارهای اضافی مانند ردیابی مورد خطر، تجزیه و تحلیل خطر ساده‌شده، جداول ارزیابی خطر و ماتریس‌های پاسخ خطر، چارچوب خود را دانلود کنید.لذت ببرید!