resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview
resource preview

Explainer

Preview

خلاصه

حل مسئله چیست؟ این مراحل، فرآیندها و تکنیک هایی است که برای غلبه بر موانع برای انجام یک وظیفه استفاده می شود. گاهی این وظیفه یک سوال برای پاسخ است؛ در دیگر زمان ها، این یک هدف فیزیکی برای دستیابی است. از طریق هنر حل مسئله، شما مسائل را تجزیه و تحلیل می کنید و آنها را به یک سری مراحل کوچکتر تقسیم می کنید. اما مهارت های حل مسئله چیست؟

stars icon Ask AI
info icon

برای یادگیری و استفاده از مهارت های برتر برای شکستن یک مسئله، شما می توانید از قالب ارائه چارچوب های حل مسئله ما برای به دست آوردن ابزارهای جدیدی که مسئله را بررسی و شناسایی می کنند، علل احتمالی را بررسی می کنند، راه حل های احتمالی را می اندیشند، پیشنهادات تغییر را پیاده سازی می کنند و سپس نتیجه را ارزیابی می کنند، دانلود کنید. این ابزارها شامل اسلایدهایی در مورد حل مسئله A3، برنامه ریزی کار، تجزیه و تحلیل علت اصلی، Fishbone، ماتریس FMEA، کانواس تجزیه و تحلیل مسئله، برنامه تصمیم گیری حیاتی، نمودار Affinity برای Brainstorming، ارزیابی نتیجه، پیاده سازی راه حل های مقابله، و بسیاری دیگر است. اگر تا انتها بخوانید، ما توضیح خواهیم داد که چگونه یک شرکت مانند Netflix می تواند از این ابزارها برای حل مشکل اخیر از دست دادن مشترکان خود استفاده کند.

stars icon Ask AI
info icon

برجسته های ابزار

حل مسئله A3

برای حل هر مسئله، شما باید این چهار مرحله را دنبال کنید: 1. تعریف مسئله. 2. تولید راه حل های جایگزین. 3. ارزیابی و انتخاب یک راه حل. 4. پیاده سازی و پیگیری. این چارچوب چهار مرحله ای در واقع فرآیند معروف و بهبود توسعه "Plan-Do-Check-Act" یا PDCA است.

resource image

ابزار جامع ترین حل مشکل در این کیت ابزار برگه حل مشکل A3 است. این سیستم توسط تویوتا ایجاد شده و نام A3 را از اندازه کوچک کاغذ کارت A3 گرفته است که همکاران و اعضای تیم را مجبور می کند تا بر روی جنبه های مهم ترین تصویر "کامل" تمرکز کنند. یک برنامه عملیاتی مصور، A3 با چارچوب PDCA مطابقت دارد.

 • مراحل 1-4 از این برگه مشکل A3 پوشش "برنامه" از PDCA را پوشش می دهد. مرحله 1 نیاز به درک خوبی از تاریخچه مشکل برای درک آن دارد.
 • مرحله 2 شرایط فعلی را توصیف می کند.
 • مرحله 3 نیاز به تجزیه و تحلیل علت اصلی برای پیدا کردن دلایل احتمالی پشت مشکل دارد.
 • پس از آن، وضعیت آینده مورد نظر را در مرحله 4 بنویسید.
 • مرحله 5 مطابق با "انجام" در PDCA است، که در آن علیه مشکل برای آزمایش توسعه یافته است.
 • مرحله 6 اجرای تمام این ایده ها برای حل مشکل در طول یک زمان مشخص است. در حالت ایده آل، این موارد را پوشش می دهد که چه، چه زمانی و چه کسی از مسئولیت ها نیز هست.
 • مرحله 7 مطابق با "بررسی" است، که اجراهای انجام شده را ارزیابی می کند، داده ها را جمع آوری می کند و قبل و بعد از اجرا را مقایسه می کند.
 • مرحله 8 پیگیری است، که در آن برنامه هایی برای حفظ بهبود در مدت میان مدت و بلند مدت تهیه می شود.این می تواند هفتگی، ماهانه یا فصلی باشد، همچنین تجزیه و تحلیل اینکه آیا مسئله بسته شده است یا هنوز نیاز به بهبود دارد. (اسلاید 4)
stars icon Ask AI
info icon

برنامه ریزی کار

حل مسئله در خلاء اتفاق نمی افتد. برنامه ریزی کار در واقع یک ابزار حل مسئله است که برنامه کار و زمان بندی ها را مشخص می کند و نقش ها و مسئولیت ها را برای رفع مشکلات اختصاص می دهد. اگر به بالا توجه کرده باشید، این مربوط به مرحله 6 از A3 و مرحله "Do" از PDCA است. در این برگه برنامه ریزی کار، ستون اول جدول مسئله و فرضیه را پوشش می دهد، سپس تجزیه و تحلیلی که باید برای رفع مسئله انجام شود، منابع داده مورد استفاده (مانند نظرسنجی های مشتری یا تحقیقات بازار گسترده)، نقش ذینفع یا تیم مسئول، و تاریخ سررسید. (اسلاید 10)

stars icon Ask AI
info icon
resource image

تجزیه و تحلیل علت اصلی

اکثراً مهم است که علت اصلی یک مسئله را تجزیه و تحلیل کنیم. این نمودار تجزیه و تحلیل علت اصلی سه ستون دارد که شامل هویت مسئله، علت های احتمالی اصلی، و راه حل های ممکن است. زیر موضوعات در زیر فهرست شده اند، از جمله یک ستون برای معیارهای قابل سنجش. به عنوان مثال، برای هویت مسئله، عنصر قابل سنجش می تواند "اهمیت آن باشد." خود را بپرسید، "چقدر مسئله جدی با کار دارید؟" منبع می تواند از یک مشتری، HR، یا سایر مناطق کسب و کار باشد.

stars icon Ask AI
info icon

در زیر علت اصلی، "احتمال" این علت اصلی می تواند معیار قابل سنجش باشد. ستون علت اصلی همچنین "اطلاعات" را برجسته می کند که قرار است کمک کند تا تعریف کنیم چگونه از داده ها برای شناسایی علت اصلی استفاده می شود. در زیر راه حل های ممکن، "سطح ریسک" هر عملی برای حل مشکل می تواند معیار قابل سنجش باشد. شما نمی خواهید راه حل شما در نهایت بدتر از مشکل اصلی باشد. هدف اینجا این است که هنگامی که شما علت اصلی یک مشکل را پیدا می کنید، نشان دهنده آن است که چه راه حل بالقوه ای می تواند برای حل آن وجود داشته باشد. (اسلاید 19)

stars icon Ask AI
info icon
resource image

نمودار استخوان ماهی

یک ابزار دیگر برای شناسایی علت و معلول، نمودار استخوان ماهی است، که همچنین به عنوان نمودار ایشیکاوا شناخته می شود. در این نمودار، ابتدا تیم بر این موافقت می کند که بیانیه مشکل چیست. ستون فقرات ماهی به تمام دسته های اصلی علت های ممکن متصل است. این دسته ها معمولا "مواد"، "اندازه گیری ها"، "روش"، "ماشین"، "افراد"، و "محیط" هستند. از آنجا که اینها سطل های گسترده ای هستند، بیشتر عوامل مشارکت کننده در یکی از این شش استخوان جا خواهند گرفت، بنابراین عوامل ممکن را در هر دسته علت ممکن فهرست کنید. برای دیدن فراتر از آشکار برای تجزیه و تحلیل عمیق تر، از چارچوب 5 چرا برای پرسیدن "چرا" پشت هر یک از این مشکلات بالقوه استفاده کنید تا ریشه مسئله کشف شود.(اسلاید 13)

stars icon Ask AI
info icon
resource image

مطالعه موردی: نتفلیکس

پس چگونه شرکتی مانند نتفلیکس می تواند از این چارچوب های حل مسئله استفاده کند؟ بیایید بگوییم نتفلیکس می خواست از چارچوب حل مسئله A3 برای حل مشکل اخیر از دست دادن مشترکین خود استفاده کند. ابتدا، نتفلیکس باید یک برنامه برای این کار بریزد. در مرحله 1، آنها هدف خود را تعیین می کنند که این است که از دست دادن مشترکین خود جلوگیری کنند و رشد خود را به سرمایه گذاران نشان دهند. پیش زمینه این است که وقتی نتفلیکس درآمد Q1 اخیر خود را گزارش داد، گزارش کرد که 200,000 مشترک را از دست داده است - اولین باری که در 10 سال اخیر مشترکین را از دست داده و قیمت سهام آن 30% کاهش یافته است، بنابراین این یک تهدید برای وضعیت نتفلیکس به عنوان یک سهام فناوری رشد است.

stars icon Ask AI
info icon

وضعیت فعلی این است که نتفلیکس با رقابت فزاینده ای از سرویس های استریم رقیب مواجه است، بنابراین در حال حاضر در یک بازار اقیانوس قرمز قرار دارد. همچنین اشتراک گذاری حساب گسترده ای دارد که حدود 100 میلیون تماشاگر را شامل می شود که پرداخت نمی کنند. نتفلیکس همچنین نفوذ بالایی در بازار در آمریکای شمالی و لاتین دارد، بنابراین باید تمرکز خود را بر رشد در اروپا و آسیا قرار دهد. در حالی که نتفلیکس بیش از 200 میلیون مشترک دارد که تقریبا 27 میلیارد دلار درآمد تولید می کند، اما نیاز دارد برای برنده شدن در این بازارها بیشتر در محتوا و بازاریابی سرمایه گذاری کند. این یک مشکل است اگر درآمدهای خالص آن با از دست دادن بیشتر مشترکین شروع به کاهش کند.

stars icon Ask AI
info icon

ریشه مشکل از دست دادن مشترکین

 1. رقابت زیاد. با وجود رقبای جدیدی مانند Disney+، Paramount+ و HBO Max، Netflix باید استراتژی گسترده ای را دنبال کند تا بتواند مخاطبان گسترده ای را جذب کند. این بدان معناست که دیگر تمرکز خود را بر روی برنامه های سطح برتری که آن را شروع کرد، از دست داده و ممکن است مشترکین را همانطور که سعی در جذب مشترکین جدید داشت، از دست داده باشد.
 2. محتوای زیاد. اکنون بیش از 817,000 برنامه در سرویس های پخش آنلاین آمریکا وجود دارد. شاید بینندگان نتوانند آنچه را که می خواهند در Netflix پیدا کنند، بنابراین آن را خاموش می کنند و ترک می کنند. افزایش محرک پاندمی به پخش آنلاین هم ممکن است با اینکه اکنون بیشتر مردم دوباره سفر می کنند و بیشتر بیرون می روند، به پایان برسد.
 3. افزایش قیمت. در میان تعداد زیادی از پیشنهادات اشتراک، Netflix ازدیاد قیمت های اخیر خود را عامل از دست دادن مشترکین در آمریکای شمالی می داند. از آنجا که امسال باید بیش از 18 میلیارد دلار برای محتوا هزینه کند، نمی تواند فقط قیمت های خود را کاهش دهد بدون اینکه راهی برای جبران آن داشته باشد.
stars icon Ask AI
info icon

راه حل های احتمالی

 1. یک سطح پشتیبانی از تبلیغات با هزینه کمتر. Netflix می تواند به مصرف کنندگان بهاهای آگاه جذب شود و احتمالاً 4 میلیارد دلار درآمد از دست رفته را با حامیان تبلیغاتی جبران کند. برای قرار دادن آن در چشم انداز، Roku می تواند مانند 40+ دلار درآمد ماهیانه از کاربر با تبلیغات در مقایسه با 14 دلار Netflix از اشتراک ها بسازد. اگر Netflix این کار را انجام دهد، ممکن است تا سال 2023 یا 2024 آماده باشد.
 2. حقوق ورزشی. دو بازار رشدی که Netflix می تواند بر آنها پیروز شود، اروپا و آسیا هستند.پس نتفلیکس می تواند حقوق یک لیگ ورزشی محبوب اروپایی مانند فرمول 1 یا فیفا را دنبال کند. فیفا تازه سرویس پخش خود را با نام فیفا+ راه اندازی کرده است، بنابراین احتمالاً نتفلیکس ابتدا فرمول 1 را دنبال خواهد کرد، با توجه به اینکه مستند محبوب آن در مورد این ورزش، محبوبیت این ورزش را در شبکه های اجتماعی و در ایالات متحده دوباره رونق داده است. فرض کنید نتفلیکس بتواند مجدداً انرژی سهام خود را بازیابی کند و در یک یا دو سال آینده، فیفا+ به یک تجربه ناموفق تبدیل شود؛ نتفلیکس می تواند سعی کند اولین نفری باشد که خریدار آن شود.
 3. بازی های ویدئویی. بازار رشد دیگری که نتفلیکس دارد در آسیا است، بنابراین نتفلیکس می تواند روی استراتژی بازی موبایل خود دوچندان سرمایه گذاری کند و خود را به یک قلعه برنامه تبدیل کند که بازی های ویدئویی را ارائه می دهد. صنعت بازی ویدئویی بزرگترین صنعت سرگرمی در جهان است و تا سال 2025 به 268 میلیارد دلار خواهد رسید. در حالی که نتفلیکس سعی کرده و بیشتر شکست خورده است تا با یک سطح هزینه پایین، تماشاگران هندی را به برنامه خود جذب کند، می تواند به تمرکز بر مصرف کنندگان سرگرمی جنوب شرقی آسیا تغییر دهد. تا سال 2021، حدود 250 میلیون بازیکن موبایل در سراسر جنوب شرقی آسیا وجود دارد.
stars icon Ask AI
info icon

هدف مورد نظر نتفلیکس این است که به یک میلیارد کاربر جهانی خارج از چین برسد. بنابراین استراتژی ای که شامل یک سطح پشتیبانی از تبلیغات با هزینه کمتر، یک لیگ ورزشی برتر مانند فرمول 1 یا فیفا، و یک پیشنهاد قوی بازی موبایل باشد می تواند به عنوان موارد مقابله با خسارات و نزدیک شدن به هدف مورد نظر کمک کند.سپس، باید این استراتژی ها را اجرا کند، موفقیت آنها را ارزیابی کند و پیگیری کند که چه چیزی در حال کار کردن است.

stars icon Ask AI
info icon